Badanie USG w rękach fizjoterapeuty, to jeszcze dość mało powszechna praktyka, ale już coraz częściej możemy spotkać aparat USG w gabinecie fizjoterapeuty.

Co tak naprawdę może zrobić fizjoterapeuta mając USG?                  

Może zrobić takie samo badanie USG, jak w gabinecie ortopedycznym. Zbada staw, sprawdzi mięśnie i więzadła, oceni obrzęk i funkcjonalność ruchu stawu.

ALE CO WAŻNIEJSZE! będzie w stanie dobrać ćwiczenie pod kontrolą USG. Fizjoterapeuta korzystając z wiedzy i badania USG, dobierze ćwiczenie, które będzie idealnie dopasowane do Twojego schorzenia.

Trochę szerzej o tym, kiedy wykorzystujemy USG w fizjoterapii?

1. Kontuzje, urazy sportowe, naderwania i naciągnięcia mięśni, uszkodzenia i skręcenia stawów. W tych wypadkach fizjoterapeuta może ocenić, co stało się w tkance, do jakiego uszkodzenia doszło i dzięki temu może dobrać odpowiednią terapię, a co ważniejsze Twoje lecznie będzie skierowane strikte na problem.

2. Problemy uroginekologiczne, nietrzymanie moczu. Tutaj świetnie sparwdza się USG. Nauka napinania mięśni dna miednicy jest naprawdę łatwa, kiedy widzisz na ekranie, jak wykonać ćwiczenie i z jaką siłą powinny pracować mięśnie. Głowica przyłożona jest do bocznej ściany brzucha, a Ty patrząc na ekran widzisz jak mięsień pracuje. Ćwiczenie metodą sonofeedback jest naprawdę łatwe.

 

3.Fizjoterapia poporodowa i rozejście mięśnia  prostego/kresy.  USG i w tym przypadku sprawdza się rewelacyjnie. Kobiety po porodzie chcące sprawdzić, czy mają problem z rozejściem mięśnia prostego, w łatwy sposób u fizjoterapeuty mogą zdiagnozować, czy rozejście się pojawiło. Fizjoterapeuta sprawdza, za pomocą USG jakość kresy, bada jak pracuje mięsień poprzeczny, sprawdza jak rozejście zachowuje się w siedzeniu, staniu czy leżeniu. Terapeuta jest w stanie w prosty sposób pod kontrolą USG pokazać Ci jak ćwiczyć, żeby nie powiększać rozejścia. Posługując się USG jesteśmy  w stanie nauczć się aktywnie siedzieć, stać, dźwigać dziecko, czy zakupy, tak by nie pogarszać stanu Twojego rozejścia. W łatwy i przyjemny sposób jesteśmy wstanie pod kontrolą USG dobrać odpowiedni zestaw ćwiczeń i zmniejszyć rozejście mięśnia prostego brzucha.

4. Zwykła wizyta lub wizyta kontrolna. Ja w swojej pracy często po kontrolą USG sprawdzam postępy moich pacjentów, które są widzoczne podczas badania. Jest to bardzo kompleksowe działanie i zaoszczędza czas pacjenta, a co ważniejsze możemy sprawdzić na jakim etapie leczenia jesteśmy.

Jeśli macie jakieś pytania dotyczące badnia USG, czy chcielibyście zrobić takie badanie, to zapraszam do mojego gabinetu lub do kontaktu :)