Co zrobić, gdy dojdzie do skręcenia?

Pierwszym podstawowym badaniem jakie zostanie wykonane, gdy zgłosicie się np. na SOR będzie RTG stawu skokowego. Ocenia ono, czy któraś z kości nie została złamana. Bardzo ważnym badaniem, które będziecie musieli wykonać na własna rękę będzie USG stawu skokowego.

Dlaczego USG po skręceniu jest tak ważne?

Fizjoterapeuta lub lekarz wykonujący to badanie, będzie mógł stwierdzić, czy doszło do naderwania lub zerwania więzadeł, co jest BARDZO istotne w  leczeniu skręcenia. Uszkodzenia tkanek miękkich nie możemy stwierdzić jedynie na podstawie zdjęcia RTG – dlatego tak ważne jest, aby krótko po urazie wykonać badanie USG.

Co dalej?

NADERWANIE WIĘZADŁA

Jeśli w badaniu USG zostanie stwierdzone naderwanie lub naciągnięcie któregoś z więzadeł, leczenie jest znacznie szybsze niż w przypadku zerwania. Fizjoterapeuta może zacząć działać manualnie, pracować z obrzękiem, a więc na koniec wizyty zatejpować staw (patrz zdjęcie), tak aby obrzęk szybciej się wchłonął. Terapeuta pokaże Wam także, co robić by obrzęk łagodzić w domu, a na kolejnych wizytach nauczy Was odpowiednich ćwiczeń wzmacniających uszkodzony staw.

ZERWANIE WIĘZADŁA

Jeśli natomiast doszło do zerwania więzadła, należy zastosować but ortopedyczny i ułożyć kończynę tak, aby dać możliwość zrostu zerwanej strukturze. Okres takiego unieruchomienia, jest zależny od oceny stawu przez terapeutę i kolejnych wizyt kontrolnych. Stopa powinna być w odpowiednim ułożeniu, aby zbliżyć przyczepy więzadła. Fizjoterapeuta także poinformuje Was, jakich ruchów nie wykonywać, aby nie  uszkadzać stawu bardziej. Ważne jest to aby leczenie podjąć jak najszybciej od urazu, gdyż tylko natychmiastowe działanie daje szansę na zrośniecie więzadła. Podczas takiego leczenia terapeuta może pracować z kończyną: p/obrzękowo np. tejping oraz pokarze jak samemu w domu zmniejszać obrzęk. Pamiętajcie najważniejsza w skręceniu stawu skokowego jest szybka diagnostyka!

Jak wygląda staw po skręceniu?

Chwilę po skręceniu pojawia się dość duży obrzęk i bolesność okolicy kostki. Obrzęk może przenieść się na palce stopy lub czasami na część łydki. Po kilku godzinach może pojawić się siniec.

W tym wypadku ważne są zasady:

  • częste chłodzenie i unoszenie kończyny
  • uciśniecie bandażem elastycznym
  • odpoczynek (jak najmniejsze ilość chodzenia na skręconej nodze)

Można także:

  • stosować zimne okłady
  • maścią z arniką
  • maściami zmniejszającymi obrzęk i siniec

Chcesz się dowiedzieć więcej, zrobić USG lub masz jakieś pytania  zapraszam do kontaktu:

Magdalena Wójciak Fizjoterapia Manualna

Os. Na Lotnisku 1/U26, Kraków

tel. 662 436 662