Dziś trochę informacji dla Pań, które martwią się o swój brzuch po ciąży:)

Czyli czas na trochę informacji o rozejściu mięśnia prostego brzucha

Rozejście mięśnia prostego brzuch, to problem  z jednej strony bardzo powszechny, ale zarazem trochę traktowany po „macoszemu”. Rozejście to bardzo obszerny problem, do którego należy podejść bardzo holistycznie. Zaburzeniom nie tylko ulega  kresa i mięsień prosty  brzucha, ale wiele struktur mięśniowych i ścięgnistych, w tym głównie mięsień poprzeczny brzucha.

A więc jak zdiagnozować rozejście?

Aby zdiagnozować problem, należy w niedługim czasie po porodzie zgłosić się do fizjoterapeuty, który sprawdzi, czy rozejście się pojawiło i jakie jest duże. Diagnostyka jest dość prosta i mamy kilka możliwości diagnozy:

  • badanie palpacyjne kresy i mięśnia prostego w różnych jego wymiarach, napięciu i rozluźnieniu.
  • Pełne badanie w trakcie wizyty to wykonanie USG, aby precyzyjniej określić problem, wielkość rozejścia, elastyczność kresy i dokładną  lokalizację problemu.

Często pojawia się  pytanie wśród moich pacjentek: ” Czemu mam rozejście, skoro intensywnie ćwiczyłam przed ciążą i moje mięśnie były w dobrej kondycji?”

Dlaczego tak się dzieje?

Rozejście może pojawić się u Pań, które były aktywne i miały mocne mięśnie brzucha, ale także u tych które nie ćwiczyły przed ciążą.

Zbyt duże napięcie mięśnia prostego i mięśni skośnych powoduje mocne naciąganie kresy białej, która ulega naciągnięciu i osłabieniu w ciąży. Mięsień prosty brzucha i mięśnie skośne mają bezpośrednie połączenie z kresą, jeśli te są zbyt mocno napięte powodują naciąganie i uszkadzanie kresy.

Mimo tego, że rozejścia nie dzielimy na różne rodzaje, to Twoje rozejście i rozejście koleżanki mogą znacząco różnić się od siebie. Być może Twoje rozejście jest tylko zmniejszeniem elastyczności kresy tuż nad pępkiem. Bez względu na to jakie mamy przyczyny rozejścia, śmiało możemy powiedzieć, że siły które działają na kresę uszkodziły ją. Praca nad rozejściem, jest więc wieloetapowa i wymaga nie tylko Twojego zaangażowania w ćwiczenia, ale przede wszystkim jest to praca nad całym ciałem: wtedy kiedy chodzisz, stoisz podnosisz jakieś przedmioty lub bawisz się z dzieckiem. Dobrze poprowadzona terapia przez fizjoterapeutę oraz odpowiednio  przekazana wiedza, pomogą Ci  przywrócić prawidłowe napięcie mięśni brzucha.

Pamiętaj, że ćwiczenie mięśni prostych brzucha, czyli klasyczne brzuszki są bardzo niekorzystne zaraz po poradzie, oraz gdy podejrzewasz, że masz rozejście. Twoja kresa naciąga się  i rozejście powiększa się. Mogą pojawić się dolegliwości bólowe na całej długości kresy.

Więcej informacji na temat rozejścia w kolejnych postach:)

Chcesz się dowiedzieć więcej lub masz jakieś pytania  zapraszam do kontaktu:

Magdalena Wójciak Fizjoterapia Manualna

Os. Na Lotnisku 1/U26, Kraków

tel. 662 436 662